World of Change
Meget forandrede sig i 2016. Men det er i 2017, at vi rigtigt vil komme til at se effekten af denne udvikling og hvordan den vil redefinere arbejdslivet. Dette forandrede billede sker som følge af:
- Digital disruption
- Økonomisk usikkerhed
- Regulering og regeringspolitik
- Øgede færdigheder og mangel på kvalificeret arbejdskraft
Hver især repræsenterer disse faktorer et betydeligt omfang for forandring. Tilsammen udgør de starten på en hidtil uset periode præget af disruption og muligheder.
Ifølge en ny undersøgelse med titlen 'World of Change' - eller på dansk 'En verden i forandring', som er foretaget af Coleman Parkes Research og sponsoreret af Ricoh Europe mener 95% af arbejdstagerne, at dette forandrede billede vil gavne deres virksomhed i 2017.
Undersøgelsen blev gennemført i januar 2017 og omfattede 2000 respondenter fra Storbritannien, Irland, Frankrig, Spanien, Italien, Holland, Belgien, Luxembourg, Danmark, Sverige, Norge, Finland, Polen, Portugal, Østrig, Ungarn, Schweiz, Rusland, Tyrkiet, Sydafrika, Slovakiet og Tjekkiet.

Arbejdstagerne er optimistiske omkring de forandringer, som verden står overfor
Medarbejdere over hele Europa er yderst positive i deres tro på at deres virksomhed vil gøre 2017 til en succes, selv når verden står overfor hidtil usete forandringer.
Hele 95% mener, at forandringerne vil gavne deres virksomhed i 2017, og 59% forventer at deres virksomhed vil stå stærkere mod slutningen af året.

Medarbejdere gør sig klar til jobmæssige forandringer
96% af alle medarbejdere i mellemstore virksomheder mener, at faktorer, som fx digital disruption, økonomisk usikkerhed og lovgivningsmæssige ændringer vil påvirke deres job.
De føler sig dog positive og tilfredse omkring deres job. Kun 8% forventer at skifte job, og kun 12% tror, at de vil have færre karrieremuligheder i 2017.